4 Typy drutów używanych przy budowie grzałek

Jeśli dopiero zaczynasz z kręceniem własnych grzałek i chciałbyś spróbować własnych sił w tej zabawie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przede wszystkim musisz znać różnice pomiędzy 4 typami drutów używanych w coil makingu. Dzięki temu będzie Ci lepiej dopasować grzałkę do własnych wymogów (smak, chmura lub oba).

Mając podstawową wiedzę łatwiej Ci będzie wybrać jaki drut użyć na początek, jakiej grubości etc. Publikuje ten post by pomóc takim osobą jak Ty, które dopiero uczą się coil makingu.

Tak jak już wspominałem skupimy się na 4 typach PODSTAWOWYCH drutów (owszem są inne, ale nie zaprzątajmy sobie tym póki co głowy 🙂 )

triple-kanthal-wire

1. Kanthal – Ahh… Kanthal! Moim zdaniem jest to Honda Civic jeżeli chodzi o coilbuilding: tanie, łatwe w użyciu, a przede wszystkim ROBI ROBOTĘ!. Możemy powiedzieć, że jest to pakiet startowy dla osób początkujących. Nie tylko łatwo się z nim pracuje, lecz także wytrzymuje wysokie temperatury

Praktycznie każdy zaczynał swoją przygodę właśnie z tym drutem. Jest wytrzymały, dzięki czemu nie będziemy musieli zbyt często wymieniać naszych grzałeczek

Również jest dobry do używania go w coilbuildingu z tego powodu iż jest elastyczny i z łatwością możemy go w wszelaki sposób skręcać, czy wyginać. Kanthal jest również najtańszym drutem z dzisiaj opisywanych, zwłaszcza, gdy kupujemy go w szpulce. 🙂

Właśnie dzięki niskiej cenie jest IDEALNY dla początkujących, gdyż jak większość doświadczonych coil makerów wie, że zużywali duuuużo drutu, do czasu uzyskania perfekcyjnej grzałki.

Jedynym minusem Kanthalu jest to, że z naszej czwórki jest uważany za „najnudniejszy”. Nie zrozumcie mnie źle. Chodzi mi o to, że mimo to, że nasz liquid na Kanthalu smakuje wyśmienicie, to każdy drut na swój sposób polepsza walory smakowe. Wielu doświadczonych vaperów potrafi dostrzec różnicę.

Podsumowując Kanthal jest drutem idealnym dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z coilmakingiem lub szuka dobrego i taniego drutu 🙂

nichrome-coil-build2

2. Nichrome (Chromonikielina) – Jeśli w Twoim buildzie grzałki zbyt wolno robią się czerwone, to idealnym zamiennikiem będzie Nichrom. Przewagą Nichromu nad Kanthalem jest to, że rozgrzewa się znaczenie szybciej niż wcześniej opisywany drut, dzięki czemu daje nam kopa w postaci smaku i chmurki, oraz przytrzymujemy krócej nasz fire button.

Stop niklu i chromu w tym drucie powoduje to, że rozgrzewa się przy niższym poborze mocy niż Kanthal. Z powodu braku żelaza w swojej budowie, niektórzy twierdzą iż Chromonikielina oddaje „czyściej” smak.

Tak samo jak Kanthal jest podatny na wszelkiego rodzaju wyginanie, czy skręcanie, ale jest mniej elastyczny.

Chromonikielinę polecam osobom, które już jakieś doświadczenie z coilmakingiem miały i jakieś umiejętności posiadają 🙂

nickel-coil-build

3. Nikiel – Z poprzednich drutów wiemy, że Nichrom rozgrzewa się szybciej niż Kanthal, natomiast w boju z Niklem, to Nikiel jest zwycięzcą 🙂 Z opisywanych dzisiaj drutów rozgrzewa się najszybciej.

Nikiel charakteryzuje się tym, że podczas nagrzewania ma praktycznie zerową oporność, co jest zarazem jego wadą jak i zaletą. Nikiel jest bardzo podatny i wrażliwy na temperaturę, dlatego jak przesadzimy z mocą to zwyczajnie się stopi.

Używanie drutów takich jak Nikiel, czy za chwilę opisywany Tytan zalecane jest na modach z kontrolą temperatury.

titanium-coil-build-2

4. Tytan – Prawdopodobniej najbardziej popularny i zaawansowany rodzaj drutu z dzisiaj wymienionych. Tytan działa wyśmienicie z najnowszymi modami z kontrolą temperatury.

Tytan jest podobnie jak Nikiel zarówno szybko nagrzewa się jak i stygnie. Vaperzy często stwierdzają iż jest to najlepszy drut pod względem oddawania smaku. Fani buildów z Tytanu uważają, że smak po prostu „wyskakuje”, co jeszcze bardziej zwiększa popularność tego drutu.

Jeśli bylibyście zainteresowani szczegółowymi informacjami w temacie BEZPIECZNEGO używania tego drutu, to zapraszam do komentowania tego postu 🙂

Mam nadzieję, że ta niedługa lista pozwoli Ci bardziej i dokładniej zagłębić się w tematykę drutów używanych w produkcji grzałek.

PAMIĘTAJ BY ZAWSZE ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ PRZY TWORZENIU SWOICH BUILDÓW!