Badania potwierdzają niską szkodliwość elektronicznych papierosów.

Rzuć palenie z e-papierosem

Palenie e-papierosów w gruncie rzeczy nie ma nic wspólnego z ogniem. Elektroniczne papierosy działają w zupełnie odmienny sposób. Podgrzewają tylko e-liquid, będący mieszanką nikotyny, dzięki czemu jest ona inhalowana do płuc. Cały proces to tylko podgrzanie płynu w rezultacie czego, z papierosa wydziela się bezbarwny dym, bez tlenku węgla i substancji smolistych.

Badania potwierdzają niską szkodliwość elektronicznych papierosów

Kierownik Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu – Andrzej Sobczak przeprowadził badania, które pokazują, że e-papieros jest zdecydowanie zdrowszy od jego tradycyjnego odpowiednika. Okazuje się, że aerozol nie jest rakotwórczy, a wydzielany podczas palenia dym, nie przynosi żadnej szkody biernym palaczom. W elektronicznych papierosach wykazano tylko kilkanaście niezbadanych związków, natomiast w analogowych papierosach jest ich aż 6 tysięcy i wszystkie należą do wysoce toksycznych.

E-papieros pozwala zaoszczędzić pieniądze

Nałogowi palacze na tradycyjne papierosy wydają fortunę. E-papieros daje w tym względzie wiele korzyści. Przeciętna trzyosobowa rodzina, w której wszyscy korzystają z elektronicznych urządzeń, zaoszczędzi w ciągu roku aż ok. 9000-11000 tys. zł. Tak wielka suma daje wyobrażenie, jak ogromne pieniądze wydawane są na nikotynowy nałóg objawiający się swą tradycyjną formą.

Słabe strony e-palenia

Niewiele można się dopatrzyć minusów elektronicznych papierosów. Jeśli jednak pragniemy się ich doszukiwać, warto wspomnieć o konieczności wymiany e-liquidu, jaka spada na użytkownika. Każdy z płynów zawiera nikotynę, lecz dostępne są także wersje bez nikotyny lub takie, które pozwalają ją dawkować. Trzeba jednak pamiętać, aby kupować wyłącznie sprawdzone produkty, ponieważ tylko takie są przebadane, a co za tym idzie bezpieczne.

Czy sięgając po e-papierosa można zostać nałogowym palaczem?

Niestety, ryzyko uzależnienia zawsze jest wysokie, także jeśli decydujemy się na alkohol lub inne środki czy nawet leki. Naturze ludzkiej trudno oprzeć się procesom fizjologicznym, jakie są odpowiedzialne za uzależnienie. Zawsze odradza się więc zakup tym osobom, które po elektronicznego papierosa chcą sięgnąć wyłącznie z ciekawości.

E-papieros sprzyja rzucaniu palenia

Elektroniczne papierosy dają palaczowi możliwość samodzielnego dawkowania nikotyny, co oznacza, że stosując się do programu 4 kroków redukowania nikotyny udaje się skutecznie wyjść z nałogu. Produkty, o których mowa, mogą więc być szansą dla osób pragnących pozbyć się nikotynizmu raz na zawsze i rozpocząć nowe życie bez kosztownego uzależnienia.