Bierne e-palenie – szkodliwość.

Czy możemy mówić o szkodliwości biernego e-palenia ?

Każdy z nas na pewno spotkał się z terminem biernego palenia. Kim jest bierny palacz? Jest to osoba nie paląca wyrobów tytoniowych, jednak przebywająca w przestrzeni w której są one palone i przez to narażona na wdychanie dymu tytoniowego.

 pobrane (2)

O szkodliwości biernego palenia wiadomo już od dawna. Wypalany papieros wydziela dym z tzw.strumienia bocznego w ilości dwa razy większej niż ze strumienia głównego. Ponieważ nie ma on kontaktu z używanym w papierosach filtrem zawiera więcej szkodliwych substancji niż dym wprowadzany do płuc osoby palącej. Boczny strumień może zwierać do 35 razy więcej dwutlenku węgla i do 4 razy więcej nikotyny niż ten pochodzący za strumienia głównego. Dodatkowo zawiera wszystkie z około 4 tys. substancji chemicznych rozpoznanych w składzie dymu tytoniowego, z czego stężenie niektórych substancji rakotwórczych np. nitrozamin i benzopirenu jest nawet kilkukrotnie wyższe! Z tego powodu Międzynarodowa

bierne1

Ale jak to jest w przypadku mgły powstałej z e-papierosa?

Jak to bywa z e-paleniem ciężko znaleźć na ten temat rzetelne informacje. Z jednej strony spotykamy się opiniami o całkowitej nieszkodliwości mgiełki a z drugiej jesteśmy atakowani wyssanymi z palca informacjami o jej większej szkodliwości niż dymu tytoniowego.

Faktem jest, że dużo zdrowotnych aspektów e-palenia nie zostało jeszcze właściwie zbadanych. Pewne jest natomiast, że skład mgły powstałej z wapowania jest nieporównywalnie uboższy w substancje toksyczne i rakotwórcze niż dym tytoniowy.

Nie wytwarza on również niczego co moglibyśmy nazwać odpowiednikiem papierosowego dymu bocznego. Jedyne pozostałości z wapowania to te które wydostają się z naszych płuc. Wydychana substancja zawiera znikome ilości nikotyny. Dodatkowo nikotyna w postaci mgły ulega bardzo szybkiemu utlenieniu.

Dla własnego bezpieczeństwa należy używać produktów wysokiej jakości posiadających atesty oraz produktów sprawdzonych, polecanych przez szerokie grono waperów oraz osoby obracające się w branży e-papierosowej.