E-papieros a zwykły papieros – podobieństwa i różnice

Jak wiadomo każdy palacz w swoim przyzwyczajeniu chciałby żeby zamiennik możliwie jak najbardziej przypominał prawdziwego papierosa. Dlatego zarówno konstrukcja jak i sama czynność inhalowania ma oddawać złudzenie palenia papierosa. Podkreślam tutaj słowo złudzenie ponieważ do żadnego palenia nie dochodzi.

Proces „wapowania”

W e-papierosie dochodzi do podgrzania liquidu, a nie spalania, który jest płynem zawierającym nikotynę. Polega to na odparowywaniu liquidu. Jego opary są widocznym charakterystycznym białym dymkiem. Taką właśnie parę wdychamy podobnie jak dym tytoniowy z papierosów.

Stosowanie e-papierosa ma niewiele wspólnego z paleniem zwykłego papierosa. Przypomina to bardziej inhalowanie niż palenie, dlatego nazywane jest potocznie wapowaniem, a czasem zamiennie pufaniem, bądź właśnie inhalowaniem.

Największą różnicą pomiędzy tym dwojgiem są jednak szkodliwe substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym ze zwykłych papierosów. Związek ten może wywołać raka i jest szkodliwy nawet dla osób niepalących będących w pobliżu. E-papieros pozbawiony jest substancji smolistych.

Budowa e-papierosa

E-papierosy posiadają podłużną, okrągłą konstrukcję symulującą zwykłego papierosa. Końcówkę, którą jest lampka LED świecą przy wdychaniu, jak gdybyśmy zaciągali się palącym papierosem. Zamiennik podzielony jest zazwyczaj na dwie części. Jedna zbudowana jest z baterii litowo-jonowej, mikroprocesora kontrolującego działanie urządzenia, oraz czujnika przepływu powietrza. Druga z kartomizera z liquidem oraz elementu grzewczego. E-papieros może być uruchamiany automatycznie, w chwili kiedy czujnik wykrywa przepływ powietrza lub poprzez naciśnięcie guzika.