E-papierosy mogą być groźne dla naszych zwierząt

Doskonale wiadomo, że wszystko co nie jest przeznaczone do bezpośredniego spożycia może być potencjalną trucizną. Niestety, nasze obecne produkty spożywcze też mogą być bardzo groźne i chorobotwórcze, ale o tak sensacyjnych informacjach dowiadujemy się zwykle po fakcie, kiedy zdąży już ucierpieć duża ilość ludzi. Nie mamy jednak wyjścia, bo nie możemy mieć wpływu na większość tego, czym nas faszerują. Taki nasz konsumencki los we współczesnym świecie. Niegdyś można było sobie wyjść na łono natury i samodzielnie coś upolować, a potem opiec nad ogniskiem. Dziś nasze polowanie ogranicza się wyłącznie do otwarcia lodówki w supermarkecie.

No ale wracając do tematu, faktycznie trzeba być bardzo ostrożnym, nawet jeśli chodzi o e-liquidy, czyli płyny do elektronicznych papierosów. O tym, że dzieci powinny się od nich trzymać z daleka, już pisałam w którymś z poprzednich artykułów. Teraz chcę o tym dobitnie powtórzyć, jednakże sprawa będzie dotyczyła zwierząt, bo o tych naszych słodkich domowników też należy dbać. Okazuje się, że liquidy także wypadałoby ukrywać przez naszymi pupilami, bo niepostrzeżenie mogą zostać schwytane w paszczę np. psa lub kota. Taka sytuacja miała miejsce w Wielkiej Brytanii, w wyniku czego pies stracił życie.

Glikol propylenowy będący składnikiem e-liquidu może być szczególnie niebezpieczny dla kotów. Wywołuje u nich anemię, której konsekwencją będzie nawet śmierć zwierzęcia. Uważam, że wszyscy miłośnicy swoich domowych zwierząt powinni mieć tego świadomość. Generalnie ludzie muszą mieć wiedzę, że w swoim domu przechowują masę trucizny, która jest szkodliwa nie tylko dla dzieci, ale także zwierząt oraz ich samych. Nie chcę straszyć, że są to wyłącznie liquidy, ale sprawa dotyczy także wszelkich środków chemicznych do czyszczenia, o czym jednak bardzo rzadko się mówi.

Należy znaleźć bezpieczne miejsce w domu do przechowywania e-liquidów, do którego nikt poza nami nie będzie mieć dostępu. Pies z łatwością przegryzie buteleczkę, kot w ramach swej kociej zabawy strąci ją ze stołu na podłogę. Liquid się rozbije i rozleje, a nasz ciekawski kot chętnie ją zliże z powierzchni. Nie wspominając już o dzieciach, których interesuje każdy przedmiot w naszym domu, tym bardziej płynny i przypominający napój lub jedzenie. Wielu przypadkom zatruć można było z łatwością zapobiec stosując minimum ostrożności, a jednak ich liczby z dania na dzień rosną, wraz z przybywającą ilością elektronicznych palaczy. Zatem jeszcze raz, bądźmy ostrożni i zapewnijmy wszystkim domownikom bezpieczną przestrzeń do życia.

Źródła: mirror