E-papierosy produktem do użytku rekreacyjnego?

W jednym z ostatnich artykułów wspomniane było na temat inicjatywy EFVI, która ma jednoczyć wszystkich e-palaczy z całego świata w celu zintegrowania działań i złożenia podpisu pod petycją, jaka jest sprzeciwem wobec niewłaściwej kategoryzacji e-papierosów. Przypomnę, że decydenci chcieliby, aby e-papierosy stanowiły produkt farmaceutyczny, jako że mogą być elementem terapii antynikotynowej. Takie podejście do kwestii e-fajek bardzo ograniczyłoby możliwość ich sprzedaży, czego przykładem jest sytuacja, jaka wydarzyła się w Niemczech w Wuppertal.

Stało się tam dokładnie to, co mogłoby się dziać wszędzie indziej. Władze niemieckiego miasta w jednym ze sklepów zabroniły sprzedaży e-liquidów, uznając je za produkt farmaceutyczny wymagający licencji. Kobieta, która była właścicielką sklepu postanowiła jednak walczyć uznając to za nieprawne działanie. Sprawa znalazła więc swój finał w sądzie i ostatecznie kobiecie przywrócono prawo sprzedaży eliquidów o różnej zawartości nikotyny. Niemiecki Federalny Trybunał orzekł, że e-liquidy nie mogą być zaklasyfikowane jako produkt farmaceutyczny, zatem nie potrzebują licencji uprawniającej je do sprzedaży. Ta porażka jest istotnym krokiem w kierunku uznania postulatów, jakie przedstawili inicjatorzy akcji EFVI.

Miejmy nadzieję, że to prosta droga prowadząca do rozwiązania tej trudnej kwestii, jaką jest klasyfikacja e-papierosów. Jak to zwykle bywa, prawo polskie wzoruje się na kodeksach europejskich, zatem być może także w kwestii e-papierosów będzie tak samo.

E-papierosy powinny być uznane za produkt do użytku hobbistycznego, rekreacyjnego. Do takiego wniosku doszedł właśnie Niemiecki Federalny Trybunał bazując na informacji, że e-papierosy wydzielają bezwonną parę oraz aromaty i nie muszą przyczyniać się do wywoływania efektu tzw. biernego palenia, jak to ma miejsce w przypadku papierosów analogowych. Do tej pory, wszystkie przeprowadzone na elektronicznych papierosach badania zdają się to w całości udowadniać.

Po raz kolejny przekonujemy się więc, że musi wzrosnąć świadomość na temat istoty elektronicznych papierosów, ich celowości, a także realnego poziomu szkodliwości. Wierzymy, że ten serwis będzie ku temu najlepszą drogą, dlatego dzielmy się informacjami i poszerzajmy wiedzę na ich temat, jeśli chcemy mieć jeszcze coś dla siebie i rekreacyjnie cieszyć się e-paleniem. Nie wspominając już o ich właściwościach umożliwiających wyjście z nałogu nikotynowego.

Źródło: na podstawie news.jahoo