Konopne e – liquidy

Po raz kolejny powrócił temat e-liquidów i konopi. Tym razem francusko-czeska firma KanaVape podjęła próbę wprowadzenia na rynek produktu zawierającego ekstrakt z tej rośliny. Co ciekawe pragną by ich produkty znalazły się również na polski rynku. Zastanawiacie się pewnie jak to możliwe skoro posiadanie nawet małych ilości marihuany grozi w naszym kraju karą więzienia. Aby wam to wytłumaczyć muszę odwołać się trochę do wiadomości z biochemii i fizjologii tej mocno kontrowersyjnej (a przez to ciekawej) grupy roślin.

Charakterystyczną cechą roślin konopiowatych jest ich skład chemicznych. Wytwarzają nie spotykaną w żadnej innej rodzinie roślin grupę związków – kannabinoidy. Najbardziej znanym związkiem tego typu jest tetrahydrokannabinol – substancja zawarta w marihuanie i odpowiadające za jej psychoaktywne właściwości. Używanie i posiadanie preparatów zawierających THC jest w Polsce zakazane. Obecnie rozpoznano już ponad 80 innych kannabinoidów a prace nad badaniem ich właściwości i możliwości wykorzystania cały czas trwają. Z pośród nich tylko niewielka grupa ma właściwości narkotyczne. W ostatnim czasie możemy zaobserwować zwiększone zainteresowanie terapeutycznymi właściwościami związków chemicznych zawartych w konopiach. Testowane są min. w terapii takich chorób, jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimer’a, Stwardnienie zanikowe boczne czy choroby nowotworowe.

Po zapoznaniu się z tymi informacjami wróćmy do produktu KanaVape. Producent twierdzi, że jest on w pełni legalny. Przede wszystkim nie zawiera THC (myślę, że dla wielu osób może być to przykra informacja), tak więc nie ma właściwości psychoaktywnych. Wyciąg użyty do produkcji ekstrahowany jest z konopi przemysłowych (zawierających tylko śladowe ilości THC lub całkowicie od nich wolnych), których uprawa legalna jest również w Polsce. Związkiem który jest zawarty w e-liquidzie KanaVape jest kannabidiol (CBD). Nie powoduje on uczucia „high’u”. Ma za to szereg innych ciekawych właściwości. Przypisuje mu się działanie antyoksydacyjne, przeciwlękowe i przeciwpsychotyczne. Wg. informacji na stronie producenta pomaga się zrelaksować i łagodnie uspokaja. Nie wywołuje również objawów uzależnienia fizycznego.

Pomimo pełnej legalności składu, produkt spotkał się z dezaprobatą francuskiej minister zdrowia Marisol Touraine, przeciwnej komercjalizacji produktów pochodzących z konopi.  Stwierdziła ona, że wystąpi o sądowy zakaz sprzedaży produktów do wapowania zawierających ekstrakt konopny. Czyżby prawo w tym wypadku działało na innych zasadach?

A jaka jest wasza opinia na ten temat? Moim zdaniem jeśli produkt KanaVape nie zawiera niedozwolonych związków i nie jest narkotykiem, nie powinno tworzyć się sztucznych przeszkód przed jego wprowadzeniem na rynek. Chętnie sam bym go wypróbował. Jako dyplomowany ogrodnik jestem ciekawy wszelakich produktów zawierających składniki pochodzenia roślinnego. Ludzie powinni również przestać kojarzyć konopie tylko i wyłącznie z ich odurzającego działania. Jest to roślina o sporym potencjale, zarówno w dziedzinie medycyny, jak i w znaczeniu czysto gospodarczym. Dodatkowo może być to ciekawa alternatywa dla e-liquidów zawierających nikotynę. Jeśli tylko produkt pojawi się na naszym rynku na pewno będę starał się go przetestować i podzielić się z wami wrażeniami.

Źródła:
wyborcza.pl
kanavape.com
www.researchgate.net