Kto pali e-papierosy? Garść aktualnych danych

Jak to w końcu jest z tymi elektronicznymi fajkami? Czy udaje się z nimi skutecznie rzucić tytoniowy nałóg lub choćby zrezygnować z tradycyjnych papierosów oszczędzając swoje zdrowie? Podobno tak!

Z danych opublikowanych przez BBC New Health jasno wynika, że odsetek tradycyjnych palaczy bardzo się zmniejszył a sprzedaż elektronicznych papierosów notuje nieustanne zwyżki. Wielkie koncerny tytoniowe oraz specjaliści wciąż zarzucali producentom e-papierosów, że będą one skłaniać młodzież do e-palenia, co zwiększy liczbę nałogowców uzależnionych od nikotyny. Okazało się jednak, że ich przewidywania zupełnie mijają się z prawdą. Szacuje się, że tylko 1 osoba na 300, zaczęła sama z siebie wapować nigdy nie mając tym samym do czynienia z e-papierosami. Ponadto, odsetek dorosłych, którzy palili papierosy spadł do 19% w 2013 roku. W roku 1974 utrzymywał się on za poziomie aż 46% !

Dane opublikowane od stycznia 2013 roku do marca 2014 dobitnie świadczą o tym, że z elektronicznych papierosów korzystają wyłącznie osoby, które wcześniej nałogowo paliły tradycyjne papierosy oraz ci, którzy chcieli rzucić swój nałóg poszukując w nich ratunku. Czyli ponad połowa ankietowanych uznała, że pragnie zrezygnować z palenia za pomocą e-papierosów, a jedna piąta badanych osób zrobiła to tylko dla zdrowia. Mieli oni zamiar zostać przy nikotynie, ale podawać ją w zdrowszej formie.

Każdego roku w Anglii z powodu palenia papierosów umiera ponad 80 tys ludzi. Publikacja tych danych miała więc na celu obalenie mitów oraz zadanie kłamu nieprawdziwym informacjom dotyczących e-palenia. W ten sposób chciano więc udowodnić, że elektroniczne papierosy nie zostały wyprodukowane po to, aby dalej truć ludzi i być tym samym, co papierosy. Nieprawdziwie uważa się je za bramę do palenia i uzależnienia od nałogu nikotynowego. To jedne z pierwszych takich statystyk wykonanych w ostatnich latach, które w ogóle miały szansę wyjść na światło dzienne. Lobby tytoniowe nie zdołało zatrzymać tych szacunków przed publikacją.

Wiadomo, że elektroniczne papierosy są wciąż bardzo świeżym tematem i trudno wykonać szerokie badania rynku, a także e-palaczy. Obecnie nie jest łatwo ich przeliczyć, aby dokładnie potwierdzić statystycznie wszystkie informacje, które dotyczą e-papierosów. Publikacja BBC jest jednak bardzo rzetelna, a badany okres to rok 2013 i 2014 (do marca).