Każdy nałogowy palacz próbował zwalczyć uzależnienie.

Niemal każdy nałogowy palacz chociaż raz w życiu próbował zwalczyć uzależnienie lub przynajmniej ograniczyć liczbę wypalanych dziennie papierosów. Nigdy nie było to proste zadanie, jednak z chwilą wynalezienia e-papierosa palacze mogą zadbać o swoje zdrowie bez rezygnacji z przyjemności palenia. Pierwszy projekt nieszkodliwych dla zdrowia papierosów został stworzony przez firmę Philip Morris i pojawił się na rynku pod nazwą „Premiere”. Próba wynalezienia sposobu na nieszkodliwe palenie, mimo że pochłonęła ogromne fundusze firmy nie odnosiła sukcesu wśród konsumentów.

Kolejne starania stworzenia alternatywy dla tradycyjnego tytoniu również kończyły się niepowodzeniem, aż do roku 2006, kiedy powstał pierwszy, profesjonalny e-papieros „Ruyan V8. Elektroniczny papieros stał się rewolucją w kwestii prób osiągnięcia kompromisu pomiędzy uzależnieniem od nikotyny, a troską o zdrowie. System działania, na którym opierają się e-papierosy zdecydowanie różni się sposoby funkcjonowania tradycyjnych papierosów.

Elektroniczne papierosy eliminują konieczność wdychania ponad 4000 substancji smolistych, na których działanie narażeni są palacze zwykłego tytoniu. Niezwykle istotne jest to, że zastąpienie konwencjonalnego papierosa przez e-papieros pozwala zachować palaczowi pewne nawyki, które zostały nabyte w okresie palenia. Dzięki temu e-papierosy świetnie sprawdzają się w momentach, kiedy tradycyjne środki nikotynowej terapii takie jak np. gumy do żucia, czy plastry, zawodzą.

Elektroniczny papieros będzie dobrym pomysłem w momentach instynktownego sięgania po tradycyjnego papierosa m.in. podczas spotkań towarzyskich, w przerwach w pracy, czy w szczególnie stresujących sytuacjach. Jednocześnie nikotyna zawarta w specjalnych wkładach zaspokaja głód nikotynowy. Elektroniczne papierosy bazują na tzw. E-liquidach płynach imitujących określone smaki.

E-liquidy dostępne są w różnych wariantach smakowych w zależności od preferencji i upodobań konsumenta. Dla zwolenników tradycyjnych papierosów dostępny jest e-liquid o smaku tytoniowym, Smakosze alkoholi mogą wybrać e-liquidy imitujące najpopularniejsze alkohole świata, zaś dla osób preferujących bardziej standardowe aromaty przygotowano e-liquid o smaku owoców, czy ziół.
E-papierosy dają niesłychanie wiele możliwości mogą być zarówno używane na stałe, jak również mogą być środkiem mającym pomóc w rzuceniu palenia osobom zmagającym się z nałogiem. Niewątpliwą zaletą elektronicznej alternatywy dla konwencjonalnego papierosa jest również fakt, iż w Polsce nie obowiązuje zakaz używania e-papierosów w miejscach publicznych. Tak więc elektryczny wariant papierosa daje większą wolność.

Osoba wapujące elektronicznego papierosa nie stwarza również zagrożenia dla osób przybywających w jej sąsiedztwie, ponieważ z ust palacza wydobywa się tylko nikotyna w ilości od kilku do kilkunastu razy mniejszej niż w przypadku tradycyjnego papierosa, glikol propylenowy oraz gliceryna. Warto również wspomnieć o tym, że koszt użytkowania e-papierosów jest nieporównywalnie niższy od kosztów zakupu tradycyjnego tytoniu.