Nikotyna, e-papierosy i zdrowie psychiczne

Podczas debaty na temat konsekwencji używania papierosów elektronicznych dla zdrowia, jedna kwestia jest ciągle zaniedbywana. Mianowicie ich wpływ na zdrowie psychiczne. Wbrew pozorom może być to ważna kwestia w leczeniu pewnych poważnych zaburzeń psychicznych. Skłania to specjalistów w dziedzinie leczenia tego typu chorób do zainteresowania się tematyką e-palenia.

Nikotyna była wykorzystywana do łagodzenia objawów poważnych schorzeń min. schizofrenii, depresji i ADD (podtyp ADHD, związany z deficytem uwagi bez charakterystycznej dla tego zespołu, nadpobudliwości psychoruchowej). Jest to związane z oddziaływaniem cząsteczek nikotyny na receptory nikotynowe w mózgu, czego wynikiem jest uwalnianie neuroprzekaźników odpowiedzialnych w dużym stopniu za nasze samopoczucie – dopaminy i serotoniny. Badania wykazały, że u osób z problemami psychicznymi występuje wzmożona skłonność do palenia papierosów w porównaniu z osobami nie posiadającymi tego typu problemów. Prawie 90 % chorych na schizofrenię to nałogowi palacze. W wypadku cierpiących z powodu napadów lęku, choroby dwubiegunowej, stresu pourazowego czy depresji odsetek palących również jest bardzo wysoki.

Pomimo możliwych efektów terapeutycznych związanych z dostarczaniem nikotyny do organizmu, problemem ciągle pozostają wyniszczające organizm efekty uboczne palenia papierosów. Wg. badań amerykańskich instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym osoby chore na schizofrenię umierają przeciętnie o 25 lat wcześniej niż osoby zdrowe. Przypuszcza się, że jednym z licznych czynników mających wpływ na to zjawisko, może być właśnie większa skłonność do palenia papierosów.

Obecnie można zauważyć zwiększone zainteresowanie specjalistów chorób psychicznych e-papierosami. Niektórzy widzą w nich szanse na zmniejszenie szkodliwych skutków palenia tytoniu z jednoczesną  możliwością uniknięcia przez pacjentów symptomów odstawienia i głodu nikotynowego. Profesor Peter Hajek zajmujący się badaniami na temat uzależnienia od tytoniu na Uniwersytecie Londyńskim uważa, że wprowadzenie w szpitalach psychiatrycznych e-papierosów w postaci zamienników dla papierosów analogowych może okazać się pozytywne w skutkach. Badania przeprowadzone w 2013 roku włoskim Uniwersytecie w Katani mogą potwierdzać te przypuszczenia. W wyniku doświadczenia udało się w jednym ze szpitali zmniejszyć ilość wypalanych przez pacjentów papierosów. Jednocześnie nie zaobserwowano u nich objawów schizofrenii zwykle pojawiających się podczas odstawienia tej używki.

Poza podanymi przykładami, większość instytucji zajmujących się zdrowiem psychicznym nie przyjmuje żadnego stanowiska w sprawie e-papierosów. Uważa się, że jest jeszcze zbyt mało badań na ten temat by móc stwierdzić z pewnością, że wprowadzenie e-papierosów do terapii psychiatrycznej będzie miało pozytywny skutek.

Nie zmienia to jednak faktu, że papierosy i problemy psychiczne idą ze sobą w parze i nie jest to w żadnym wypadku problem drugoplanowy. Wykorzystanie e-papierosów ma szansę wpłynąć na poprawę jakości życia osób, które codziennie zmagają się z poważnymi problemami psychicznymi i jednocześnie są uzależnione od nikotyny.

Źródło: The Guardian