Popieramy! 30% nieletnich używa e-papierosów. Branża domaga się zakazu.

Branża producentów i dystrybutorów e-papierosów apeluje do Ministra Zdrowia o pilny zakaz sprzedaży e-papierosów nieletnim odrębną ustawą. „Trwamy w stanie prawnym, którego dłużej nie można akceptować”.

Apel Stowarzyszenia na rzez E-palenia, ma związek z opublikowanymi niedawno wynikami badań naukowców z Roswell Park Cancer Institute. Zgodnie z wynikami, e-papierosów w Polsce może regularnie używać nawet 30% młodych ludzi w wieku 15-19 lat, a w sumie 60% tej grupy przyznaje się do próbowania e-papierosa choć raz.

„To zatrważające! E-papieros jest używką, nie zabawką.” – mówi Artur Ziółkowski, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych STEP – „Od dawna domagamy się takiego zakazu w Polskim prawie. Rok temu wprowadziliśmy go w branżowym Kodeksie Etycznym, ale jak widać oddolna inicjatywa części branży, to za mało.”

Pozew do sądu za odmowę sprzedaży nieletniemu?

Lansowane przez STEP rozwiązanie przyniosło pewne skutki, dostępność e-papierosów nieletnim została zauważalnie ograniczona. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. W odpowiedzi na odmowę sprzedaży e-papierosów nieletnim, w Internecie pojawiły się nawoływania do zakładania spraw sądowych odmawiającym sprzedaży firmom.