Poseł Piotr Liroy-Marzec składa interpelację do Ministra Zdrowia i Finansów w sprawie rynku EIN

Interpelacja w sprawie tzw. e-papierosów

Szanowny Panie Ministrze,
w ciągu ostatnich lat tzw. elektroniczne papierosy zyskały na popularności. W Polsce liczbę użytkowników szacuje się na 1,5-2 mln osób. Jest to tendencja wzrostowa. Papierosy elektroniczne mają m. in. pomagać w ograniczeniu lub rzuceniu palenia tytoniu. Ograniczają wpływ tzw. biernego palenia na najbliższe otoczenie palacza.

Wyniki badań wpływu na zdrowie liquidu zawarty w e-papierosie są niejednoznaczne. Jeden z pierwszych, japoński raport wywołał szok w opinii publicznej, udowadniając większy, negatywny wpływ na zdrowie w porównaniu do tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Jednakże nowsze raporty, m.in. na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii przedstawia ocenę odwrotną, twierdząc, że elektroniczne papierosy są w ponad 90% mniej szkodliwe od tradycyjnych odpowiedników.

Podobne tendencje zostały zaobserwowane przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Sobczaka – Kierownika Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Kierownika Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

W związku z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (projekt z dnia 14 czerwca 2017 roku), pragnę zapytać:

1. Czy Ministerstwo Zdrowia przygotowało lub zleciło badania dotyczące szkodliwości tzw.
elektronicznych papierosów?
2. Czy Ministerstwo uznaje e-papierosy jako formę ograniczenia lub porzucenia nałogu
tytoniowego?
3. Jakie straty dla budżetu powoduje potrzeba leczenia chorób związanych z paleniem
tytoniu?
4. Jaka kwota jest przeznaczana na wszelkiego rodzaju profilaktykę leczenia uzależnienia od
wyrobów tytoniowych?
5. Jaki możliwy wpływ będzie mieć Ministerstwo na jakość płynów uzupełniających do epapierosów po wprowadzeniu podatku akcyzowego?

Z poważaniem,
Piotr Liroy-Marzec