Vapowanie, czyli wszystko od A do Z, Cz. 2

Ostatnio mówiliśmy o rodzajach parowników i który czym się charakteryzuje, skoro już ten temat mamy za sobą możemy przejść do jeszcze ważniejszej kwestii, mianowicie modów i ich rodzajów.

Możemy zauważyć ogromną różnorodność na rynku e-papierosów odnośnie modów, mamy box mody, sticki (zwane potocznie bateriami), mody mechaniczne, mody pół mechaniczne, squonki, oraz najnowsze na rynku POD mody (o których mowa była przy okazji omawiania atomizerów), brzmi skomplikowanie? Za chwil kilka wszystko będzie jasne więc przejdźmy od razu do rzeczy.

Na pierwszy ogień pójdą box mody (pojęcie „box” wzięło się z analogii do pudełka, ponieważ pierwsze mody tego typu były dość sporych rozmiarów), czyli urządzenia posiadające zasilanie wbudowaną baterią lub zewnętrznymi akumulatorami, cechują się one posiadaniem chipsetów (czyli mini komputerów w środku kótre pomagają w doborze ustawień i dają wiele opcji dostosowania ich pod siebie), które w zależności od producenta mogą być bardziej lub mniej zaawansowane, skomplikowane, responsywne lub intuicyjne.Boxy zazwyczaj posiadają też szereg zabezpieczeń jak np. zabezpieczenie przed zbyt niską opornością, zmianą polaryzacji ogniwa (w przypadku moda na zewnętrzne akumulatory), przegrzania, zwarcia, oraz 10-cio sekundowe odcięcie zasilania (polegające na tym że przycisk nie może być wciśnięty dłużej niż 10 sekund, po tym czasie mikrokontroler sam odetnie zasilanie dla bezpieczeństwa użytkownika). Boxy są stworzone zarówno dla początkujących użytkowników jak i bardziej zaawansowanych.

Następnym na liście do omówienia jest Stick, czyli bateria, jest to nic innego jak podłóżny „patyk” z przyciskiem, na który zakręcamy atomizer i możemy od razu wapować, nie oferuje on (zazwyczaj, ponieważ niektórzy producenci dodają taką możliwość) możliwości zmiany mocy ani dostosowania jakichkolwiek parametrów, posiada on jednak szereg zabezpieczeń które znajdują się również w box modach, sticki są dla osób ceniących sobie prostotę i wygodę.

Teraz parę słow o Squonkach, jest to nic innego jak box mod opisywany wyżej, z dodaną buteleczką wewnątrz urządzenia która potrafi pomieścić od 8 do 10 ml liquidu. Ale zaraz, skoro posiada on on już wbudowaną buteleczkę to jaki sens ma zbiornik (szkiełko) w atomizerze? Ano właśnie nie ma, dlatego że ten rodzaj urządzenia jest dedykowany pod atomizery RDA, dzięki ściskaniu buteleczki z olejkiem możemy „zalać” nasze grzałki oraz nasączyć watę nie męcząc się z wyjmowaniem buteleczki, odkręcaniem i zalewaniem co chwilę (jest to szczególnie niebezpieczne np podczas jazdy samochodem, porównywalnie do używania telefonu, ale za to 1 nie dostaniecie mandatu! (chyba)). Squonki mogą być zasilane pojedynczymi ogniwami 18650, 20700, 21700, lub podwójnymi 18650. Squonki są bardzo wygodnymi urządzeniami szczególnie dla miłośników RDA, niestety na rynku nie ma zbyt wielu interesujących Squoków, ale miejmy nadzieję że to się zmieni.

Skoro spacerek po parku mamy za sobą możemy powoli zacząć bieg przełajowy, oczywiście chodzi o mody pół-mechaniczne, czym się charakteryzują? Wygladają jak box mody (zazwyczaj) ale nie posidają możliwości dostosowywania ich pod siebie jak wcześniej wspomniane boxy, posiadają jednak one regulację mocy, w pewnym sensie, jest to zazwyczaj pokrętło z 5 opcjami do wyboru i kilkoma pomiędzy, jest to potencjometr którym możemy regulować moc jaką podamy na naszą grzałkę (UWAGA! Mody te są skierowane do osób obeznanych z tematem rezystancji, oraz doboru mocy), nie ma on żadnego wyświetlacza ani innych opcji, posiadają one jednak wszystkie zabezpieczenia jak box mody. 

Dla ludzi którzy wiedzą co chcą, którzy są obeznani z tematem, którzy lubią prostotę ale też wyzwanie jakie jest przed nimi stawiane, wtedy MECH MOD (mod mechaniczny) JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE! Brzmi jak tekst z taniej reklamy, aczkolwiek jest to prawda, mech mody nie posiadają (przynajmniej nie wszyskie) tylu zabezpieczeń, nie mają regulacji mocy, i działają jedynie w trybie BYPASS (podają 100% mocy z akumulatora, moc spada wraz z rozładowywaniem się ogniwa) co czyni je bardzo niebezpieczym urządzeniem dla nowych użytkowników, zasilane są zazwyczaj jedną baterią 18650, 20700, 21700, lub dwoma 18650 (zazwyczaj ustawionymi jeden na drugim co czyni z naszego moda coś w rodzaju pałki teleskopowej), jest to mod skierowany do zaawansowanych użytkowników którzy wiedzą co należy robić oraz liczą się z ryzykiem związanym z używania mech modów, jednakże z niebezpieczeństwem idzie też wygoda użytkowania i prostota, dzięki czemu wiele osób, które znają się na tych rzeczach wybiera właśnie mechanika.

Podsumowując, nie musisz posiadać box moda, mechanika czy squonka by vapować, wystarczy stick czy pod oraz buteleczka ulubionego liquidu aby zacząć swoją przygodę 😀