Wycieczki lotnicze z e-papierosem – jak przewozić liquid i e-papierosa zgodnie z zasadami ?

Na grupach oraz w komentarzach na stronach bardzo często rozwijają się dyskusje na temat latania samolotami z e-papierosem / liquidami / akumulatorami. Postaram się pokrótce przybliżyć temat.

jak-spakować-bagaż-podręczny-5-634x423

PRZEWOZIĆ W BAGAŻU PODRĘCZNYM CZY REJESTROWANYM?

Samego boxa bez akumulatora można przewozić w dowolnym bagażu. Jest to zwykłe urządzenie elektroniczne, które bez zasilania żadnej szkody wywołać nie może.

PRZEWOŻENIE AKUMULATORÓW I LIQUIDÓW

płyny-bagaż
Jeśli chodzi o przewożenie akumulatorów to powinny być one przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym.
Liquidy można przewozić zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowanym, jednakże w przypadku bagażu podręcznego, żadna buteleczka nie może przekraczać pojemności 100ml (pojemność butelki a nie jej zawartość!), natomiast wszystkie płyny które zabieramy na pokład muszą zmieścić się w zapinanej plastikowej torbie o wymiarach 20cmx20cm. Torebka musi być zamknięta.
Wszystkie butelki z liquidami powinny być też opisane.

JAK PRZEWOZIĆ?

W laptopach znajdują sie akumulatory litowo-jonowe składające się z kilku ogniw 18650 czyli takich jakie używamy w większości nowoczesnych e-papierosów. Konstrukcja pakietu jest wykonana w sposób zabezpieczający ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi, zwarciami itp.

xtar-pudelko-na-2-akumulatory-18650-05
W przypadku pojedynczych ogniw 18650 i innych, sami musimy zadbać by nic im się nie stało. Warto wspomnieć że od nas może zależeć bezpieczeństwo nasze jak i nawet kilkuset innych osób!
Wszystkie akumulatory które przewozimy powinny być sprawne, posiadać nie uszkodzoną izolację oraz zapakowane w taki sposób by nie mogło dojść do ich uszkodzenia mechanicznego, stykania się ze sobą czy też z jakimiś metalowymi przedmiotami.
Na rynku dostępne są plastikowe pojemniki na akumulatory różnych wielkości które nie pozwalają im stykać się ze sobą, zabezpieczają je też przed przypadkowymi uszkodzeniami.

13396720_1056394617748073_1557913033_o

ILE AKUMULATORÓW MOGĘ ZABRAĆ?

Tutaj sprawa jest dość zagmatwana. Ogólne zasady jakiejś tam międzynarodowej komisji transportu lotniczego czy coś w tym guście mówią że:
8 grams of equivalent lithium content are equal to about 100 watt-hours.
25 grams of equivalent lithium content are equal to about 300 watt-hours.
Jak to się ma do naszych 18650?
Akumulator o pojemności 3500mAh powinien mieć nie więcej niż 12Wh tak więc wychodziło by na to że możemy zabrać około 25 akumulatorów. Im mniej, tym bezpieczniej tak więc najlepiej zabierać tylko taką ilość jaką na prawdę potrzebujemy.

LIQUIDY

Jeżeli regulamin danych linii lotniczych nie stanowi inaczej, w bagażu rejestrowanym możemy mieć dowolną ilość płynów w pojemnikach o dowolnej pojemności (byle waga bagażu nie była przekroczona).
W bagażu podręcznym można mieć jedynie JEDNĄ TOREBKĘ PLASTIKOWĄ o wymiarach 20cmx20cm i wszystkie płyny jakie posiadamy, muszą się tam zmieścić (torebkę musi dać się zamknąć).
Warto pamiętać że pojemność jednego opakowania w torebce nie może przekroczyć 100ml.

NA KONIEC 

Jeżeli przewozimy jakieś kupne liquidy i zawierają one znak toksyczności, warto się go pozbyć lub zmienić całą etykietę. Kontrolerzy raczej nie zmieniają swojej pierwszej decyzji po naszych tłumaczeniach. Jak padnie hasło kosz – to kosz.

Przed lotem warto zapoznać się z zasadami danych linii lotniczych, szczególnie jeśli chodzi o sprawy bagażu. To co napisałem wyżej może odbiegać od zasad danych linii lotniczych.